Sanal Santral

sanal santral, bulut santral,ip santral
SANAL SANTRAL , TELEFON MALİYETLERİNDE TASARRUF EDİN, KURUMSAL TELEFON NUMARASI 0850 0212 216 312 322 232 HAT ALIN

SANAL SANTRAL

Sanal Santral, IP Bulut Santral teknolojisini kullanmaktadır. Sizi arayanlar size özel hazırlanan karşılama anonsu (IVR) ile karşılanır ve yine size özel senaryoya göre gelen aramalar istenilen yerlere aktarılır.

İp Bulut Santral

Satın aldığınız santral özelliklerine göre GELEN/GİDEN yada SADECE GELEN aramalar isteğe göre ip telefonlara,sabit bir telefon hattına yada bir cep telefonuna yönlendirilebilir. Sanal Santral tıpkı fiziki santral gibi özellikler barındırır.

Sesli robot karşılama, Görüşme kaydı, 1 muhasebe, 2 satın alma, 3 teknik servis gibi ilgili birimlere Tuşlama anonsu ile yönlendirme yapma gibi avantajlar sağlarsınız.

Diğer harika özellikler aşağıda incelemenize sunulmuştur. Hızla değişen teknoloji, yatırım yaparken biraz daha fazla düşünmeyi gerektiriyor.

IP Santral IEX kurumunuzun gereksinimlerine uygun santral yapısını güncel teknolojilerle kurabileceğiniz bir santral çözümüdür.

SES KAYIT VAR
REHBER VAR
0850 HAT BEDAVA
SESLİ ROBOT KARŞILAMA
RAPORLAMA VAR
ÜCRETSİZ NUMARA
YÖNLENDİRME VAR
YÖNETİM PANELİ VAR
ÇOKLU CEVAPLAMA
TELESEKRETER VAR
BEKLEME MÜZİĞİ VAR
ÇAĞRI DAĞITMA

Sanal Santral Hizmeti

İnternet üzerinden şirket içi ve sahada ücretsiz görüşme sağlayın. Hat tahsisi ve santral dahildir. Dış aramalar için kullanılacak olan Dakika Paketleri ve IVR Anonsları dahil değildir.
ip sanal santral,santral hizmeti,internet üzerinden görüşme
Santral 1
9 TL / Aylık
KDV ÖİV Dahildir
1 Dahili - 1 Dış Hat
Ücretsiz Hat Tahsisi
Ücretsiz Kurulum
Görüşme Kayıt
Sesli Anons Robot Karşılama
Raporlama
Kolay Yönetim
ip sanal santral,santral hizmeti,internet üzerinden görüşme
Santral 2
15 TL / Aylık
KDV ÖİV Dahildir
2 Dahili - 2 Dış Hat
Ücretsiz Hat Tahsisi
Ücretsiz Kurulum
Görüşme Kayıt
Sesli Anons Robot Karşılama
Raporlama
Kolay Yönetim
ip sanal santral,santral hizmeti,internet üzerinden görüşme
Santral 3
35 TL / Aylık
KDV ÖİV Dahildir
5 Dahili - 1 Dış Hat
Ücretsiz Hat Tahsisi
Ücretsiz Kurulum
Görüşme Kayıt
Sesli Anons Robot Karşılama
Raporlama
Kolay Yönetim
ip sanal santral,santral hizmeti,internet üzerinden görüşme
Santral 4
65 TL / Aylık
KDV ÖİV Dahildir
10 Dahili - 4 Dış Hat
Ücretsiz Hat Tahsisi
Ücretsiz Kurulum
Görüşme Kayıt
Sesli Anons Robot Karşılama
Raporlama
Kolay Yönetim

Kurumsal Sanal Santral Abonelik Sözleşmesi

Sözleşme ıslak imzalı ve kaşeli şekilde diğer evraklar ile tarafımıza kargo ile gönderilmelidir.

SÖZLEŞMEYİ İNDİR

Kurumsal Telefon Numara Taşıma Sözleşmesi

Sözleşme ıslak imzalı ve kaşeli şekilde diğer evraklar ile tarafımıza kargo ile gönderilmelidir.

SÖZLEŞMEYİ İNDİR

Bulut Santral (Sanal Santral) Nedir?

Sanal Santral (bulut santral), bulut tabanlı İnternet üzerinden hizmet veren, şirketinizde telefon santrali bulundurmanız gerekmez, İnternet olduğu her yerden tüm santral özelliklerini kullanabileceğiniz, İnternet tabanlı yeni nesil telefon santralidir.

Size özel yönetim ekranından tüm özellikleri kolayca yöneteceksiniz, paketiniz kapsamında dahili açar,kapar,yönlendirir, sesli anons ekler, tuşlama ayarları gibi tüm işlemler tek ekranda elinizin altında olur.

Eski tip analog telefon santrallerin yerini alan sanal santralde (bulut santral) yatırım maliyeti gerektiren fiziksel bir santral kurulmasına gerek yoktur ve tamamen İnternet üzerinden çalışır. Yani İnternet olduğu her yer sizin ofisiniz olur.

Skynet Yazılım Santral, karmaşık kablo yapılarından kurtulabilir, teknolojik, esnek yapısı ve kullanıcı dostu ara yüzüyle destek ücreti ödemeden kendiniz yönetebilirsiniz.

Her şubeniz için ayrı bir santral yatırımı yapmanıza gerek olmadan tek bir bulut santral ile tüm şubelerin telefon santrali ihtiyacını karşılayabilir, şubeler arası iletişim maliyetlerinizi sıfırlayabilirsiniz.

animationanimation
SANAL SANTRAL Sanal Santral, IP Bulut Santral,0850 li hat, ücretsiz 0850 telefon numarası
Ucuz ve Ekonomik Sanal Santral Hizmeti

SANAL SANTRAL ÖZELLİKLERİ

Sesli Karşılama Menüleri (IVR)

Sesli karşılama menüleri (IVR) ile şirketinize özel karşılama anonsları oluşturabilir, müşterilerinize tuşlama yaptırarak ilgili dahili ya da departmana kolayca ulaşmalarını sağlayabilirsiniz. Birden fazla dış hattınıza; mesai içi, mesai dışı ve öğle arası için farklı karşılama menüleri (IVR) oluşturabilirsiniz.

Kuyruk Yönetimi

Gelen çağrılarınızı kuyruk modülüyle, istediğiniz çağrı dağıtım stratejisine operatörlere dağıtabilir, operatörlerin müsait olmaması durumunda çağrıları bekleterek özel anonslar dinletebilir, bekleyen çağrılara ortalama bekleme süresi ve sırasını anons edebilirsiniz. Sanal santraliniz, kuyruk üzerinden dağıtılan çağrıların istatistiklerini tutmaktadır.

Çalma Grupları

Çalma gruplarına, departman veya birimlerle ilişkili dahilileri tanımlayabilirsiniz. Sizi arayan müşterilerinizi, karşılama menüsünde departman veya birimler için yaptıkları tuşlamaları çalma gruplarına yönlendirebilirsiniz. Böylelikle müşterilerinizin ilgili birime en hızlı şekilde bağlanmalarını sağlamış olursunuz.

Gelişmiş Dahili Yönetimi

Şirket personellerinizi bulut santralinizin (Sanal Santral) birer dahilisi olarak ayarlayabilir, her bir dahiliye özel tanımlamalar yapabilirsiniz.

Eş Zamanlı Sınırsız Çağrı

Sanal santraliniz eş zamanlı sınırsız çağrı karşılayabilir. Ayrıca voip numaraları (0850 v.b.) üzerinden sınırsız çağrı alabilir, santralinizle karşılayabilirsiniz.

Mesai İçi / Mesai Dışı / Öğle Arası Senaryoları

Sanal santralinizde, mesai içi ve mesai dışı için farklı karşılama senaryoları oluşturabilirsiniz. Öğle arası için de farklı bir karşılama senaryosu ayarlayabilirsiniz.

Anlık Kuyruk İzleme (Dashboard)

Kuyruk bazında ve genel olarak bekleyen, konuşan çağrılarınızı anlık olarak izleyebilir; Ortalama bekletme, ortalama konuşma süresini görüntüleyebilirsiniz. Servis hedefinizi kuyruk bazında girerek servis seviyenizi ölçebilirsiniz.

Operatör Meşguliyet Paneli

Dahililerinizin (Operatör) meşguliyet durumlarını santralinizin web arayüzünden anlık olarak izleyebilirsiniz.

Kuyruk İstatistikleri

Kuyruk modülü üzerinden alından çağrılar için, kuyruk bekleme istatistikleri, kuyruk çağrı istatistikleri v.b. istatistik ve raporlar yer almaktadır.

Dijital Faks

Bulut santral üzerinden faks gönderebilir ve alabilirsiniz. Gelen fakslarınız belirleyeceğiniz e-posta adreslerine gönderilmektedir. Web arayüzünden de gelen fakslarınızı görüntüleyebilirsiniz. Bilgisayarınızdaki bir dokümanı faks olarak gönderebilirsiniz.

Akıllı Telefon ve Tabletle Kullanım

Akıllı telefonunuza veya tabletinize yüklenecek bir uygulamayla bulut santralinizin dahilisi olabilir, görüşmelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kaçan Çağrı Bildirimi

Sanal santral kaçan çağrı servisi, sizi arayıp ulaşamayan numaraları e-posta ile bildirir. İlgili kayıtları web arayüzünden de inceleyebilirsiniz.

Telesekreter Kaydı

Bulut santralinizin dahililerine ulaşılamaması durumunda arayan müşteriniz telesekreter kaydı bırakabilir. Bırakılan telesekreter kayıtları dahiliye tanımlı e-posta adresine gönderilir.

Rehber Entegrasyonu

Online işlem merkezinde kayıtlı olan kişileriniz santralinizle entegre çalışmaktadır. OİM kişileriniz telefon rehberinizde görüntülenmektedir. Böylelikle gelen çağrılarınızda hangi müşterinizin aradığını ek bir entegrasyon yapmanıza gerek kalmadan telefonunuzdan görebilirsiniz.

Google Drive Entegrasyonu

Google Drive entegrasyonuyla sanal santralinizde tutulan ses kayıtlarını Google Drive üzerinde yedekleyebilirsiniz. Google Drive 15GB ücretsiz depolama alanı vermektedir. 15 GB depolama alanıyla yaklaşık olarak 75.000 dk ses kaydı saklanmaktadır. İsterseniz Google Drive saklama alanınızı arttırarak daha fazla ses kaydı saklama imkanı yaratabilirsiniz.

Fatura Koruması

Voip hesabınıza günlük yurt dışı, günlük toplam, aylık toplam harcama limitleri tanımlayabilirsiniz. Böylelikle faturalarınızı kontrol altında tutabilirsiniz.

Kara Liste Oluşturma

İstediğiniz numaraları kara listeye alarak bu numaraların sizi aramalarını engelleyebilirsiniz.

Yazılım Entegrasyonu (API Desteği)

Kullanmış olduğunuz yazılımınız la sanal santralimizi entegre ederek; gelen aramalarınızda, arayan kişi bilgilerini yazılımınız üzerinde POP-UP açabilir, yazılımınız üzerinden arama başlatabilir, görüşmelerinizin ses kayıtlarını yazılımınız dan dinleyip indirebilirsiniz.

Dahiliye Özel Dış Numara (CLI) Tanımlama

Dahililerinize özel dış hat tanımlayabilirsiniz. Tanımlanan dış numara (CLI), ilgili dahilinin dış aramalarında görünür.

Resmi Tatil Ayarları

Bulut santraliniz özel bir tanımlama yapmadan resmi tatillerde otomatik olarak mesai dışına senaryonuzu devreye alır. Bu özellik opsiyonel olarak değiştirilebilir.